Kam se podívat v okolí?

Nová Paka

Město Nová Paka se nachází v centru Podkrkonoší mezi dvěma turisticky atraktivními oblastmi - Českým rájem a Krkonošemi. Je to typické členité podhorské město, které se rozkládá v nadmořské výšce od 416 do 524 metrů, obklopené Novopackou vrchovinou, pro niž je typická červená barva půdy zbarvená krevelem. V okolí se nachází několik nalezišť prvohorních zkamenělin a polodrahokamů.

Město má bohatou historii a ve městě byl vždy čilý společenský a kulturní život. První zmínka o našem městě se datuje do roku 1357 v souvislosti s dosazením faráře ke kostelu svatého Mikuláše. V této době bylo město nazýváno Paka Mladá.

Město je spjato i s celou řadou významných osobností, z nichž mezi nejvýznamnější patří celý rod Suchardů.

V Nové Pace nyní žije kolem 9300 stálých obyvatel. Město s krásnými výhledy do kraje i na nedaleké Krkonoše je přirozeným centrem pro další výlety po okolí, v zimě také jako středisko zimních sportů.

Zajímavosti Nové Paky

Muzeum - V novopackém Muzeu je k vidění expozice spiritismu a drahých kamenů ,v historické expozici se seznámíte na konkrétních ukázkách se skutečně pozoruhodnou minulostí a kulturní atmosférou města, na kterou měly vliv výrazné povahové vlastnosti obyvatel, charakter krajiny a cosi mezi nebem a zemí. To se odráželo jistém podivínství, kdy vedle sebe plynuly zcela protichůdné jevy. Velmi zajímavá je expozice spiritismu a drahých kamenů. Více na www.muzeum.cz

Suchardův dům - V této budově je umístěna historická expozice muzea a prostory, kde jsou pořádány výstavy řady umělců, kteří pocházejí z Nové Paky.

Barokní klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie - Paulánský klášter, dnes nemocnice, s kostelem Nanebevzetí Panny Marie – významná barokní stavba z roku 1709-1732 s freskami od Josefa Kramolína. Spolu s kostelem býval poutním místem. Barokní kostel Nanebevzetí P. Marie byl vystavěn v 1. 1709 - 1724, dokončen a zařízen r. 1732. Patrně podle plánů Kryštofa Dienzenhofera byl stavitelem jezuita J. Blažejovský. Schodiště před kostelem je z r. 1737, obnoveno r. 1906.Z Nové Paky se stalo významné poutní místo a samotný chrám patří mezi nejkrásnější barokní stavby první čtvrti 18.století ve střední Evropě. Při klášteře existovala sochařská a stavební dílna ze které pochází řada soch ve městě samotném a okolí. Díky klášteru vznikla v Nové Pace slavná sochařská a řezbářská dílna rodu Suchardů.

Farní kostel svatého Mikuláše na náměstí – první zpráva o kostele pochází z roku 1357, samotný kostel byl v roce 1872 přestavěn v novogotickém slohu

Další památky

Mariánský sloup na náměstí z roku 1716
Kašna na náměstí z roku 1814
Dřevěný řeckokatolický chrám přenesený v roce 1930 z tehdejší Podkarpatské Rusi
Křížová cesta

Zázračný obraz Panny Marie, který byl nejdříve umístěn v kapli nad městem, poté přenesen do farního kostela svatého Mikuláše. Zmínka o Madoně je už v roce 1414.

Pivovar - Milovníci pěnivého moku mohou po předchozí domluvě navštívit místní pivovar.

Pro sportovce

Autokrosová trať ve Štikovské rokli, Sport centrum Nová Paka - Bowling, Squash, Indoorcycling, Ski areál Máchovka a Zimní stadion, Potápěčské centrum Rumchalpa, cyklostesky pro horská i silniční kola, zimní běžecké trasy

Tipy na výlet - zajímavá místa v okolí

Zřícenina hradu Kumburk, Hrad Pecka, Koupaliště Pecka,Prachovské skály, Hrad Kost, Hrad Trosky, Zoo Dvůr Králové,Aqua centrum Jičín, Jičín město pohádky, Bozkovské jeskyně,Krkonoše, Lanovkou na Sněžku, Rozhledna Kozákov

Více na www.novopacko.cz

Penzion Zlámaniny
+420 723 037 615
zlamaniny@volny.cz
Zlámaniny 15
Nová Paka
509 01